Logo CurrentParents-Hero

Headmistress

Mrs Sarah Knollys BA (Hons) PGCE

Bursar

Mr Nick Ball BSc (Hons) CIPFA

Deputy Head (Operations)

Mr David Gee BEd

Deputy Head (Academic)

Mr Kris Spencer BSc (Hons) PGCE MA

Deputy Head (Pastoral Care)

Mrs Harriet Fryer BA (Hons), PGCE

Head of Lower School

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE

Head of Middle School

Mr Thomas Primrose BA, Dip Primary Teaching

Head of Upper School

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE, FRGS

 

Administrative Staff

Mrs Sue Stirling BA (Hons), MSc – Human Resources & Compliance Manager

Mrs Lijilana Subotinovic – Finance Assistant

Miss Julia Hodgkins BEd (Hons) MA – Head of School Development

Miss Izzy Wintour – Admin Manager

Mrs Krissy Rogers – Headmistress’s PA and Registrar

Ms Estelle Swill LLB Law – Assistant to Deputy Heads (Academic, Operations, Pastoral)

Miss Imogen Galsworthy BA (Hons) – School Secretary (OB)

Mrs Ines Alfillé Fine Art Diploma – School Secretary (JCB)

Miss Kelsey Harvey – School Secretary (PGB)

Ms Sarah Jeffreys BSc (Hons) Nursing – School Nurse

Mr Predrag Obradovic – Premises Manager

 

Teaching Staff

Mr Matthew Ashmole LLB Law PGCE – 4H Form Teacher

Mr Ross Borthwick BA (Hons), MA, PGCE – Head of Upper School; Head of History; Deputy Designated Safeguarding Lead (PGB)

Mrs Daisy Bowden BA (Hons), BEd – SEN Teacher

Liz Sephton – Head of Art

Miss Alice Budden BA (Hons) PGCE QTS – English Teacher

Mlle Mélanie Bugnet Licence ‘Sciences du Langage’, MFLE, PGCE – 6D Form Teacher; Head of French

Mrs Rachel Chambers BA (Hons) Master of Music, QTS – Head of Lower School Music

Mr Twig Clark BA (Hons) QTS – 3K Form Teacher

Mrs Jo Clews BSc (Hons) PGCE– Head of Girls’ Sport

Miss Sarah Cusack BA (Hons), PGCE – 8Y Form Teacher; Head of Religious Education

Miss Hannah Dawson BA (Hons), PGCE – 5F Form Teacher; Maths; Assessment Coordinator  

Mrs Harriet Fryer BA (Hons), PGCE – Head of Pastoral Care; Designated Safeguarding Lead; Middle School Teacher

Mr Alex Games BA MA Latin; Greek

Mr David Gee BEd – Deputy Head (Operations); Maths

Miss Lucy Goodbody BA, PGCE – 2P Form Teacher, Lower School English Co-Ordinator

Mr Andrew Grappy Dip Music, Dip Orchestral Studies – Deputy Director of Music; P4C

Mrs Julia Gray BA (Hons) MA – Classics Teacher

Mr Thomas Hayes BA (Hons), PGCE – P.E. Teacher

Mlle Margaret Hebert BA, PGCE – Lower School French

Mrs Asha Hector BSc (Hons) PGCE– Head of Computing

Miss Claire Howick BA (Hons), PGCE –Head of Lower School; Deputy Designated Safeguarding Lead (OB)

Mr Rod Jack BSc (Hons) PGCE – P.E. Teacher

Mrs Penny Kane, Dip (Level 5) SpLD/Dyslexia; Dip Counselling – School Counsellor

Miss Hannah Kemp BSc (Hons) – 1W Form Teacher

Miss Abigail Kerr BSc (Hons) PGCE – 3M Form Teacher

Miss Sophie Kingshott BA (Hons); PGCE – 2N Form Teacher; Lower School Science Coordinator

Miss Ellen Kirby BA (Hons) – P.E. Teacher

Mr Daniel Lee BA (Hons), PGCE – Head of Maths

Mr Glenn Leeder BEd – Librarian

 

 

Teaching Staff (Continued)

Mrs Amelia Looker BSc (Hons), PGCE – 3L Form Teacher; Lower School Maths Coordinator  

Mr Dominic Harlan BA (Hons) Music – Performance Director

Miss Nicki Marani BEd (Hons) Cantab, Dip SpLD/Dyslexia – Head of Learning Enrichment (OB); SEN Teacher

Mr David Marshall MA, PGCE – 8X Form Teacher; English; Thinking School Drive Team Coordinator

Mr Nick McCollin BA (Hons), PGCE – Director of Sport

Miss Maisie McCullough BA (Hons), PGCE – 4J Form Teacher; Year 3&4 Phase Leader

Ms Heidi McGregor BTeach, BEd (Special Education) – RZ Form teacher; RWI Coordinator

Mrs Aileen Nutley-Scott BA (Hons), PGCE – Head of English

Mrs Rachel Parsons MCSP DipPhys, Laser Level 3 SpLD – SEN Teacher

Mr Thomas Primrose BA, Dip Primary Teaching – Head of Middle School; Deputy Designated Safeguarding Lead (JCB)

Miss Sophie Roberts BSc (Hons) PGCE– P.E. Teacher

Mrs Olamide Sarumi BA (Hons), PGCE – RY Form Teacher; Head of Early Years

Mrs Katie Shingler BA (Hons) PGCE QTS – 2S Form Teacher

Miss Alice Simmers BA, Diploma in Teaching – 1T Form Teacher

Mrs Sophy Skeet BA (Hons), PG Dip (Dyslexia) – Head of Learning Enrichment (JCB); SEN Teacher

Mrs Joanna Skeoch BA (Hons) QTS – 4G Form Teacher

Mr Kris Spencer BSc (Hons) PGCE MA – Deputy Head (Academic), Head of Geography

Miss Katie Tebbutt BA (Hons) – 1V Teacher, Head of PSHE

Mr Paddy Thomas BSc – Science; Maths; Computing

Mr Nick Turner BA (Hons) PGCE – 5E Form Teacher; Design Technology; Middle School Subject Teacher; Head of P4C

Mrs Monique Van Schalkwyk BA (Hons), Montessori Diploma – RX Form Teacher

Miss Fiona Wybar BSc (Hons), PGCE – 6C Form Teacher; Head of Science

 

Teaching Assistants

Miss Helena Alty BA (Hons) MA – RX Teaching Assistant

Miss Lucy Constable – Gap Assistant

Miss Imogen Dundas – Gap Assistant

Mr Miguel Fernandez BEd, QTS – RY Teaching Assistant; Reception Art

Mrs Samira Hamdan NVQ Level 2 – 1V Teaching Assistant

Miss Katie Hanson – Gap Assistant

Mr Nigel Hardman BA (Hons) – Art Technician; Charity Co-ordinator

Miss Michelle Hibbert – Year 3 Teaching Assistant

Mrs Bianca Minnie – RZ Teaching Assistant; Lower School Humanities Co-Ordinator

Miss Maria Nicklen – 2N Teaching Assistant

Miss Alex Norman – 2S Teaching Assistant

Miss Niamh Rafferty BTEC Level 3 – 1T Teaching Assistant

Miss Pauline Wint QCS Level 2&3 (TA Dip), CSCT Counselling Skills – 1W Teaching Assistant; Lead Teaching Assistant

 

Visiting Specialists

Miss Andri Antoniou BMus - Singing

Mr Anthony Bailey MMus, BMus (Hons) – Clarinet & Saxophone

Mr Sarrane Brouk – Guitar

Mrs Jennifer Carter BMus, MMus - Piano  

Miss Liz Ellaway BMus (Hons) – Piano

Mr James Greenfield BA Music, MA - Cello

Miss Sue Hutchinson – Trumpet

Mr Carlos Olmos BMus (Hons) – Guitar                      

Mr Alvaro Lopez Becker BMus (Hons) – Drums

Miss Liz Palmer, Guildhall Dip – Flute & Recorder

Miss Sophie Scott MA (Cantab), ALAM – Singing

Mr Colin Somervell BMus Jazz (Hons) – Double Bass/Electric Bass

Mr Tomas Wanat MA, Guildhall Dip – Violin & Viola

 

Full Staff List